V hodině přírodovědy se žáci seznámili se základními informacemi o vodních živočiších, zejména o vodním hmyzu a sdělili také své poznatky ostatním žákům. Prošli jsme se okolím Lenešic a rybníka. Zde se zaměřili na pozorování života kaluží.
Kaluž (louže) je označení pro malé množství stojaté vody nahromaděné na zemi. Kaluže se obyčejně tvoří po dešti nebo v důsledku umělého zavlažování. Kaluže v přírodě poskytují základní vlhkost pro malé volně žijící živočichy, jako jsou ptáci a hmyz. Mnoho motýlů potřebují kaluže pro získání vody a živin, které jsou ve vodách rozpuštěné. Divoká zvěř používá kaluže, jako zdroj pitné vody, větších kaluží i k ochlazení. Ve vodách kaluží žije mnoho menších forem života, jako jsou pulci nebo larvy komárů.
Zvětšovacím kukátkem jsme se snažili některé drobné živočichy pozorovat a na wikipedii nebo v atlase vodních živočichů je vyhledat. Vybavili jsme také děti štětcem, nabrali vodu z kaluží a zkoušeli malovat. Kouzelníci voda a slunce promění obyčejné kamínky na dně kaluží v barevné poklady. Vylovili jsme je a pozorovali, jak usychající kamínky postupně ztrácejí své syté barvy.
Na závěr našeho projektu jsme odpovídali na otázky v pracovním listu a uvědomili si, jak je voda v různých podobách pro náš život důležitá a že se máme v rámci svých možností starat o její čistotu.
Lada Bulandrová, Kateřina Křenková
RYCHLÉ ODKAZY: