V úterý se žáci osmé a deváté třídy zúčastnili ukázek agility. Toto setkání si pro ně připravila Kristýna Vincíková /žákyně 9. třídy/, která se tomuto koníčku věnuje se svým psem Maxem již dva roky. Kromě agility viděli žáci ještě poslušnost a obranu cvičených psů.
Agility anglicky hbitost je sport se psy podobný koňskému parkuru. Vznikl okolo roku 1978 v Anglii a jedná se o sport, ve kterém jde o nejrychlejší překonání dráhy v určitý čas. Jednotlivé dráhy se liší.
Agility může dělat úplně každý s jakýmkoliv psem. Samozřejmě některá plemena se na agility hodí víc jako např. Chodský pes, pudl, sheltie, Český strakatý pes, papilon, belgičtí ovčáci atd. Závodí i různí kříženci. Na mistrovství světa v agility můžou jenom psi s průkazem původu, psi bez průkazu původu na mistrovství světa zatím nesmí.
Cílem je, aby psovod se svým psem překonal trať s překážkami ve správném směru a pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase.
Je to pro psy jedna z nejpřirozenějších aktivit – pes ve smečce (společně se svým pánem) spolupracuje při překonávání překážek v honbě za kořistí. Kořistí se stává pamlsek či hračka a pochvala na konci každého parkuru. Je to sport, který prospívá fyzické kondici psa i psovoda a velmi dobře upevňuje vztahy mezi psem a pánem. Kromě toho je každý trénink i závod výbornou příležitostí pro socializaci psa – jinými slovy pes se v tomto prostředí naučí stýkat s ostatními psy i lidmi, zvykne si na ně, ztratí strach a tím se eliminuje jeho agresivita z tohoto strachu plynoucí.
Akce byla velmi pěkná a dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí. Třeba to, že jeden hotový vycvičený pes stojí od 300 000 korun výše. Děkujeme všem členům kynologického klubu v Lounech, kteří se nám celé dopoledne se svými pejsky věnovali.
Zdeňka Jelińská
RYCHLÉ ODKAZY: