Při dnešní hodině pracovních činností jsme si udělali krátkou rozvičku při skládání puzzlí.
Přinášíme vám malé nahlédnutí o jakou hru jde a kdy vlastně tato zábava vznikla.
Puzzle, dnes už klasickou logickou hru, zná snad úplně každý. Již malé děti si díky ní cvičí logické uvažování. Je stará více než 250 let.
Nad skládačkami se soustředí nejen děti, ale i mnoho dospělých. I pro ně je skládání nejrůznějších obrázků zábava a zároveň mozkové cvičení, které zabaví a navíc prý snižuje pravděpodobnost onemocnění Alzheimerovou chorobou.
Zásluhu na vzniku této hry má londýnský kartograf John Spilsbury, který před čtvrt tisíciletím nalepil svou mapu na dřevěné prkénko, které poté rozřezal. Skládání malých dílků nemělo sloužit pro zábavu, pan Spilsbury ho zamýšlel použít jako učební pomůcku pro výuku zeměpisu. Určitě by se pořádně divil, kdyby viděl, že právě přispěl ke vzniku herního fenoménu 20. století.
To však předbíháme. Ze školních lavic se puzzle rozšířilo do širokého povědomí i mimo Anglii až ve druhé polovině 19. století. Zásluhu na tom měl vynález lupénkové pily, kterou šlo vyřezat ze dřeva roztodivné tvary, které do sebe přesně pasovaly. Od toho byl k nové, šikovné hře už jen krůček.
Její obliba pak stoupala raketovou rychlostí. Není divu: byla jednoduchá, a přitom dokázala zaujmout. Nastavit různé stupně obtížnosti šlo samo - stačilo jen zmenšit dílky nebo je vyřezat nepravidelné. A hlavně - šikovný děda dokázal puzzle vyrobit doma takřka na koleně.
Chvilku skládání jsme si náramně užili, pracovali jsme ve trojicích a závodili, která z trojic bude nejrychlejší. Výsledkem byla mapa států Evropské unie, o kterých jsme se učili i na hodinách zeměpisu.
V dnešní době je puzzle považováno za jednu z nejoblíbenějších her, což dokládá nespočet fanoušků po celém světě. Například na skládání největšího puzzle na světě se podílelo celých patnáct tisíc lidí! Společně v německém Ravensburgu poskládali obrázek, který se skládal z více než milionu dílků a zabíral plochu 600 čtverečních metrů - tedy tolik, co domek s menší zahrádkou.
Také v České republice má skládání puzzle spoustu fanoušků. Kromě klasických kartonových dílů najdete v nabídce obchodů skládačky pěnové, dřevěné, plastové, a dokonce prostorové. Baví se jimi děti i dospělí, mladí i staří. Dokazuje to největší česká soutěž ve skládání puzzle s názvem Puzzlemánie.
Zkuste to také!
Vaši deváťáci
zdroj: youtube.cz
RYCHLÉ ODKAZY: